fbpx

Itali/ Kujtohen viktimat e tërmetit në Amatrice, mes 300 viktimave edhe një shqiptar

Italia ka kujtuar sot tragjedinë e tërmetit të ndodhur në 24 gusht të 2016-s që  shkaktoi rreth 300 viktima  në rajonin e Lazios e Marche. Tërmeti  6.1 ballë  goditi Italinë Qëndrore dhe shëndrroi në gërmadha qytezën antike Amatrice e disa komuna pranë saj, Accumoli, Arquata del Tronto, Pecara del Tronto e Norcia.

Mes viktimave është dhe shqiptari Erjon Toro,  baba i dy vogëlusheve që në atë kohë ishin vetëm  5 e 3 vjec. Prej disa vitesh familja shqiptare jetonte në komunën e Amatrices dhe gjatë tërmetit mbetën të plagosur bashkëshortja e dy vajzat.

“Për respekt të kujtimit të viktimave e të familjarëve të tyre  sot në këtë ditë të trishtë kërkojmë të qëndrojmë mes nesh, pa telekamera e praninë e personave jashtë komunitetit tonë. Jemi 364 ditë të vitit në dispozicion të tyre e sot kërkojmë të qëndrojmë vetëm” , tha kryetari i bashkisë së  Amatrices Antonio Fontanella.

Sipas mediave italiane, në kishën Shën Agostino u mbajt gjatë natës ceremonia e leximit të emrave të viktimave të shoqëruar me tingullin e këmbanave. Në rrugën qëndrore te qytezës qytetarët  kanë mbajtur një manifesti të heshtur me pishtarë, qirinj e fotografi të viktimave në duar.

U bënë 3 vite nga termeti dhe  80 vepra publike si  shkolla,  spitale, kisha, rrugë, bashki etj janë  në fazë rindertimi me vlerë mbi 130 milionë euro. Në Amatrice pothuajse ka përfunduar procesi i heqjes së gërmadhave e ka nisur puna për ndërtimin e kompleksit të parë privat  të banesave të reja.

Dioqeza e Rietit po punon për rindërtimin e 70 kishave të shkatërruara, ndërsa autoritetet gjyqësore kanë hapur disa proces hetimore mbi shëmbjen e disa ndërtesave të rindërtuara gjatë viteve të fundit  e që nuk kanë respektuar parametrat antisizmikë. Sipas Dëmi material që shkaktoi  tërmeti  llogaritet të jetë mbi 23 miliardë euro.