fbpx

Itali vijon të regjistrojë shifra të larta të koronavirusit

545e0e81-81c4-421a-ab72-59e5a24190f0.jpg

NEW YORK, NEW YORK - APRIL 07: Zenobia Brown, MD, of the Northwell Health house calls program prepares a dose of the Johnson & Johnson coronavirus (COVID-19) vaccine in the Astoria neighborhood of Queens borough on April 07, 2021 in New York City. NYC continues to have a 6.55 percent coronavirus (COVID-19) cases on a seven-day rolling average as the city continues to ramp up vaccinations. The city last week set a record of 524,520 coronavirus (COVID-19) vaccinations. (Photo by Michael M. Santiago/Getty Images)

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se nga  239,482 teste, 13, 158 raste kanë rezultuar pozitivë për Covid-19.Ndërkohë 217 pacientë fatkeqësisht nuk e kanë fituar betejën me sëmundjen e rëndë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 119, 238.Në 24 orë 13, 176 pacientë janë shëruar nga koronavirusi.Rajoni më rritjen më të lartë të rasteve me Covid-19 vijon të mbetet Lombardia me më shumë se 1,967 të prekur, ndjekur nga Campania me 1, 854 , Puglia me 1,203 raste dhe Lazio me 1, 185 të prekur.Ndërsa në Itali vijon fushata e vaksinimit, në botë janë administruar mbi 1 milion doza të vaksinës anti-Covid.Deri më tani në Itali kanë marrë një dozë të vaksinës të paktën 81% e grupmoshave mbi 80-vjeç dhe 45% e grupmoshës 70-79 vjeç .

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303