Izraeli mund të përballet me zgjedhje të parakohshme

104386139_mediaitem104386135.jpg

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka paralajmëruar se zgjedhjet e parakohshme do të jenë një fatkeqësi për Izraelin.

Netanjahu e bëri deklaratën në një takim të qeverisë, pasi aleatët kryesorë të koalicionit kërcënojnë të tërheqin mbështetjen e tyre.

Ai është i vendosur të takojë ministren e tij të financave më vonë të dielën, në një përpjekje të fundit për të shmangur zgjedhjet e parakohshme.

Partia Kulanu e Ministrit të Financave, Moshe Kahlon, është jetike për mbijetesën e koalicionit qeverisës.

Kriza politike filloi pasi ministri i mbrojtjes Avigdor Lieberman dha dorëheqjen për shkak se ishte kundër armëpushimit me militantët e Gazës pas tre ditëve të luftimeve.

Bisedimet midis kryeministrit dhe një rivali tjetër koalicioni, Naftali Bennett, për të gjetur një rrugëzgjidhje përfunduan pa sukses ditën e premte.

Bennett ka kërcënuar të tërheqë partinë e tij Habayit Hayehudi nga qeveria nëse ai nuk emërohet Ministër i ri i Mbrojtjes.

Partia e Bennett është e treta më e madhe në koalicion. Nëse ai largohet, Netanyahu do të mbetet me një pakicë me të cilën nuk mund të punojë.

scroll to top