17.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Izraelitët zbulojnë ilaçin që na bën sërish të rinj

spot_img

Një ilaç që ndihmon sistemin imunitar të largojë qelizat e vjetra mund të risjellë rininë, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi sugjeron se mund të jetë e mundur të ndryshohet procesi i plakjes dhe potencialisht të hapë rrugën për trajtimet kundër plakjes.

Hulumtuesit në Institutin Weizmann të Shkencave në Izrael studiuan mënyrën se si sistemi imunitar është i përfshirë në pastrimin e qelizave të vjetra, të ndjeshme (ose të plakjes) të cilat nuk janë plotësisht të vdekura, por dëmtohen dhe funksionojnë pak.

Brenda disa javësh, ata që morën ilaçin e ri të ekipit kishin më pak qeliza të vjetra, nivele më të ulëta të inflamacionit dhe ishin më aktivë. (real-news.tv)

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat