20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

Ja arsyeja përse bëni mirë të mos i kryqëzoni më këmbët…

spot_img

Një zonjë e vërtetë kur ulet kryqëzon këmbët! Kjo është ajo që na është thënë gjithmonë. Por një artikull i BBC tregon se ulja me këmbët e kryqëzuara nuk është shumë e shëndetshme për ju.

Duke kaluar një këmbë mbi tjetrën dhe duke qëndruar ulur kështu për një kohë të gjatë, bëni që këmbët tuaja të mpihen dhe ndërkohë keni ushtruar presion mbi një nerv të caktuar prapa gjurit tuaj.

Thuhet gjithashtu se kalimi i këmbëve mund të shkaktojë një rritje të përkohshme të presionit të gjakut. Kjo për shkak se këmbët e kryqëzuara shtyjnë gjakun deri në zemrën tuaj. Kështu ju pengoni qarkullimin e tij, gjë që është edhe arsyeja përse njerëzit me rrezik të lartë të mpiksjes së gjakut këshillohen të mos i kalojnë këmbët mbi njëra tjetrën.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat