Ja kush është artistja më re shqiptare, synon tregun amerikan të muzikës

Screenshot_8-18.jpg

Njomza Vitia ka lindur dhe rritur në Çikago, Illinois. Të dy prindërit e saj janë nga Kosova dhe Vitia flet rrjedhshëm gjuhën shqipe dhe angleze. Njomza ka kryer shfaqje talentesh që kur ajo ishte pesë vjeçe. Në moshën 14-vjeçare, ajo formoi një grup të quajtur “Scarlett”. Megjithatë në moshen 16vjecare, Njomza u nda nga grupi për të ndjekur një karrierë solo. Pasi që Njomza filloi të mbajë mbulesa në kanalin e saj në YouTube dhe disa nga këngët e saj origjinale. Njomza u zbulua nga Mac Miller dhe u nënshkrua në etiketën e tij Më Dope. Njomza lëshoi kengen e saj të parë të quajtur Gold Lion më 22 prill në ditëlindjen e saj të 19-të.Njomza Vitia, pretendon të hyjë në tregun muzikor amerikan. Ajo ka publikuar klipin e saj më të ri muzikor, “Lonely Nights”.

Faqja prestigjioze e muzikës në botë, Billboard, i ka dedikuar një artikull vajzës me prejardhje shqiptare.

Billboard shkruan “Në pamje të parë të klipit, Njomza shihet e ulur në dhomën e saj ku jeton, kur papritmas dhoma transformohet në një destinacion tropikal dhe romantik. Në të vërtet, fantazia dhe realiteti ndërthuren sikur Njomza ikën nga rutina e saj e zakonshme”, janë fjalët me të cilat Billboard ka përshkruar klipin e saj.

Regjisor i klipit është Chad Tennies, i njohur për punën e tij në video muzikore “Bad & Boujee” të grupit të famshëm të hip hop-it, Migos.

Fillimisht ajo ka kënduar këngë ‘cover’, e më pas ka nënshkruar kontratë me labelin e reperit tashmë të ndjerë Mac Miller.

scroll to top