20.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Ja përse mimoza është kthyer në lulen simbol të Ditës së Gruas

spot_img

Lulja e mimozës ka një simbolikë të veçantë në Ditën e Gruas dhe kjo gjë lidhet me disa aspekte. Mimoza është simbol i një pjese të historisë që kujton luftën feministe për njohjen e të drejtave të grave dhe gjithashtu mbart një ndjenjë të thjeshtësisë dhe pastërtisë, të gëzimit dhe të ngjyrës.

Dhe përtej çdo arsyeje tjetër që e ka kthyer atë në një simbol të kësaj dite, ka edhe disa të tilla që nuk lidhen aspak me marketingun që e përfshin këtë festë:

  • Mimoza është një lule e thjeshtë, por e bukur dhe shumë e gjallë.
  • Mimoza lulëzon në fillim të marsit, që përputhet me festën.
  • Mimoza është e lirë dhe e lehtë për t’u gjetur: në çdo cep të rruge!
  • Mimoza do të thotë forcë dhe feminitet në disa kultura
spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat