fbpx

Jeni gjithmonë me vonesë? Mos u shqetësoni kjo tregon që…

late.jpg

Të gjithë e kemi atë shok/shoqe, ose ndoshta jemi vetë ne ai person, që gjithmonë vonohet në çdo takim.

Ndonëse është diçka frustuese për personin që pret, faktikisht ndoshta duhet t’ua falim papërgjegjësinë personave të tillë.

Kjo pasi studimet e fundit shkencore kanë zbuluar se trajtat që kanë tendenca t’i nxisin personat të vonohen, janë po të njëjtat trajta që u ndihmojnë të bëjnë një jetë të gjatë dhe produktive.

Shkenca ka dëshmuar se stresi është jashtëzakonisht i keq për shëndetin e përgjithshëm.

Personat që vonohen janë zakonisht më pak të stresuar, më pak të brengosur për ngjarjet e rëndësishme që i kanë dhe në përgjithësi ndihen më të relaksuar.

Kjo pastaj çon në presion më të ulët të gjakut, në rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, shëndet më të mirë kardiovaskular, shanse më të vogla për depresion, e që të gjitha këto ju zgjasin jetën.

Kështu që, nëse jeni gjithmonë me vonesë keni shanse për të jetuar më gjatë./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303