fbpx

Jep dorëheqjen Hashim Thaçi, zyrtarisht nën aktakuzë nga Specialja

thaci.png

Ka dhënë dorëheqjen Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas ngritjes së aktakzuave zyrtare nga Gjykata Speciale:

“Më kanë konfirmuar zyrtarisht aktakuzën. Ju bëj thirrje të mos humnason shpresën, durimin dhe besimin, sot më shumë se kurrë që të reflejktojmë se sa shumë kemi përparuar si komb në këto 3 ekada, fituam lirinë pavarësinë dhe po ngrejmë shtetin
Akuza ndaj meje është çmim i vogël që kërkohet të paguajmë për lirinë e vendit tonë. Sot dhe mund të mos ishim si mijëra bashkëkombas tonë, ndjehem me fat që jam gjallë dhe kam parë me sytë e mi ëndrrën shekullore që të bëhet realitet. Jam krenar që kam qenë pjesë e UÇK që së bashku me bashkësinë ndërkombëtare dhe aletatët tonë kemi luftuar kundër Millosheviçit dhe që bashku jkemi fituar lirinë. Kemi qenë për pajtim ndëretnik, vetëm toleranca dhe bashkëjeesa janë ato që çojnë vendin tonë përpara, jemi piopull liridashës jo hakmarrës.

Kosova ka qenë viktima, Serbia ka qenë agresori, ndaj kjo situatrë e re është mundësi e re që të qëndrojmë tyë bashkuar. Suksesi ynë është Kosova jonë e lirë dhe që të jetë vend i gjithë qytetarëve të saj. Kosova është histori suksesi i instiutcuioneve të rendit dhe bashkëpunimit më bashkësinë ndërkombëtare.”, tha ai.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303