28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Jinping paralajmëron: Tajvani, pjesë e Kinës

spot_img

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka paralajmëruar se do bëjë të pamundurën për ta bërë sërish Tajvanin pjesë të shtetin kinez. Ai ka theksuar se populli i Tajvanit duhet të kërkojë bashkimin me Kinën, në një fjalim për 40 vjetorin e marrëdhënieve mes vendeve.

Jinping ka thënë gjithashtu se do përdorë edhe forcën ushtarake, nëse do jetë e nevojshme, vetëm për ta bashkuar Tajvanin sërish me Kinën.

“Bashkimi është një kërkesë e pashmangshme për ripërtëritjen e popullit kinez. Tajvani duhet të kuptojë se pavarësia do të sjellë vështirësi. Marrëdhëniet me Tajvanin janë pjesë e politikës së brendshme dhe ndërhyrja e huaj është e patolerueshme”, tha presidenti i Kinës./real-news.tv

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat