fbpx

‘Jo’ hapjes së negociatave për Shqipërinë, reagon Berisha

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha ka reaguar në lidhje me moshapjen e negociatave për Shqipërinë.

Ai e ka konsideruar këtë vendim si goditjen më të rëndë politike për Shqipërinë në këto 30 vite.

Së fundmi, ai shkruan në rrjetin social ‘Facebook’ se qeveria e Ramës nuk ka plotësuar asnjë nga 7 kushtet prandaj Shqipëria mori përgjigje negative për hapjen e negociatave.

Postimi i Berishës:

Shqiperia merr goditjen politike me te rende ne historine e saj 30 vjeçare!

Samiti i kryetareve te shteteve dhe qeverive te BE vendosi: Nuk pranohet hapja e negociatave!

Edvin Mafia i mbylli dyert e BE per Shqiperine!

Miq, nje vendim ogurzi u mor sot per Shqiperine ne Bruksel. Vjet u caktua si date e mundshme per hapjen e negociatave fundi i ketij viti ne rast se plotesoheshin 7 kushtet nga narkoqeveria shqiptare!

Gjate ketyre 16 muajve narkoqeveria e Edvin Mafise nuk plotesoi asnjerin nga 7 kushtet. Perkundrazi pati perkeqesime te medha qe detyruan Bundestagun te shtoje nga 7 ne 9, de fakto 10 kushtet per hapjen e negociatave me Shqiperine.

Kjo detyroi disa vende te BE te refuzojne ne menyre kategorike hapjen e negociatave me Shqiperine.

Jo vetem kaq, por Shqiperia me Edvin Mafine nuk mori asnje date tjeter sado te larget per te shqyrtuar mundesine e hapjes se tyre!

Kjo eshte dhurata e Edvin Mafise dhe narkoshtetit te tij per shqiptaret.

Kjo eshte de facto mbyllje e dyerve te Europes per Shqiperine dhe goditja me fatale e vendit tone ne 30 vitet e fundit! Sb