fbpx

John Legend për të drejtat e abortit: Qeveria nuk duhet të përfshihet

126224859_mediaitem126224858.jpg

John Legend ka folur për të drejtat e abortit duke thënë se qeveria nuk duhet të përfshihet në këtë çështje “personale”.

Në veçanti, muzikanti fitues i çmimeve tha se ishte “fyese” dhe “e keqe” që njerëzit që po kalonin një abort spontan, të rrezikonin hetimin mbi abortin.

Dy vjet më parë gruaja e tij, modelja Chrissy Teigen, humbi fëmijën e tyre pas 20 javësh.

Komentet e tij vijnë pasi miliona gra në SHBA përballen me humbjen e të drejtës së tyre kushtetuese për abort.

Të premten, Senati i Indianës përmes një votimi i hapi rrugën vendit për t’u bërë shteti i parë amerikan që shtrëngon ligjet e abortit që kur Roe v Ëade, vendimi që mbështeti të drejtën kushtetuese për abortin, u përmbys në qershor.

Projektligji, i cili duhet të nënshkruhet nga guvernatori i shtetit, do të nënkuptonte një ndalim pothuajse total të abortit, me përjashtime për rastet e përdhunimit dhe incestit, megjithëse të kufizuara në 10 javë, për të parandaluar rrezikun serioz fizik për nënën.

Administrata Biden e ka etiketuar vendimin në Indiana “shkatërrues”.

Në një deklaratë të shtunën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha: “Është një hap tjetër radikal nga ligjvënësit republikanë për të hequr të drejtat riprodhuese dhe lirinë e grave dhe për t’i vënë vendimet e kujdesit shëndetësor personal në duart e politikanëve dhe jo të grave dhe mjekëve të tyre.”

Shtetet e tjera gjithashtu pritet të shtrëngojnë kufizimet e tyre për abortin.

Duke folur për podkastin e CNN The Axe Files, të organizuar nga David Axelrod, Legend tha se vendimet rreth shtatzënisë duhet të merren nga një nënë dhe mjeku i saj, së bashku me anëtarët e familjes nëse dëshiron.

Legjenda, djali i të cilit vdiq kur Teigen ishte 20 javë shtatzënë, shtoi se ai ishte i tmerruar nga mendimi i përfshirjes së forcave të rendit “pas gjithë asaj traume, pas gjithë asaj dhimbjeje, pas gjithë atyre lotëve që kaluan”.

“Të përfshihet qeveria në atë bisedë në çfarëdo mënyre është shumë fyese për mua”, tha ai.

“Është e keqe. Nuk duhet të jetë as një diskutim. Qeveria nuk duhet të përfshihet.”

Aborti ka qenë një çështje përçarëse në SHBA për shumë vite, me shumë republikanë që kërkojnë kufizime të rrepta apo edhe ndalime totale.

Sidoqoftë, një sondazh i qershorit nga NPR/PBS NeësHour/Marist zbuloi se 56% e amerikanëve ishin kundër vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar Roe v Wade, ndërsa 40% e mbështetën atë.

Në fillim të gushtit, shteti konservator i Kansasit votoi për të mbështetur të drejtën kushtetuese për abortin.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303