fbpx

‘Ju lutem na dëgjoni’, mjeku Tritan Kalo bën apelin rrëqethës

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka apeluar që të gjithë qytetarër të mos dalin nga shtëpia. Ai bën thirrje që populli të dëgjojë këshillat e mjekëve.

“Kurdoherë me ju dhe për ju….Shërbimi i Sëmundjeve Infektive, QSUT,28.03.2020….
Bashkëqytetarë, Ju lutem, ju lutem vejani veshin këshillave tona….Mos dilni në asnjë mënyrë nga shtëpitë tuaja pa ndonjë arësye madhore për shëndetin….E dimë që shumë prej jush janë në vështirësi ekonomike, por jeta e juaj është më e vlefshme se gjithshka….Kjo ëndër e keqe me emrin covid-19 një ditë do të kalojë, por jetët tuaja të paçmimta askush nuku mundet tua rikthej….Dita nis për së mbari me dy infermjerët e turnit në Pavjonin e parë, Anxhela dhe Mandi, të dy plot dëshirë dhe vullnet për tju shërbyer të sëmurëve tanë….”, shkruan mjeku Kalo.

Më tej, ai nuk harron të mos falenderojë dhe Policinë e Shtetit, e veçanërisht efektivët që qëndrojnë përditë në ambientet e Infektivit për të garantuar rendin dhe sigurinë.

“Kurrë nuk mundet të harrohet në këto ditë edhe kontributi i Policisë së Shtetit, të cilët po sakrifikojnë jo pak për të ruajtur rendin rreth ngrehinës së Covid-1, sikundër konvencionalisht njihet tashmë, Shërbimi i Sëmundjeve Infektive….Së bashku ne do tia dalim mbanë me siguri, ndaj ju lutem, Na dëgjoni dhe mbi të gjitha Mos nguroni të dëgjoni zërin e Ndërgjegjes suaj…. VETNDËRGJEGJËSOHUNI!!!!”, përmbyll mesazhin e tij mjeku i njohur Tritan Kalo.