18.5 C
Tirana
E martë, 21 Maj, 2024

TË FUNDIT

Kale, sallata mrekullibërëse për shëndetin tuaj….

spot_img

Një prej sallatave mrekullibërëse për shëndetin. Bëhet fjalë për Kale, një nga perimet më të rëndësishme dhe me vlera ushqyese të mëdha. Kalë, zotëron një numër të madh vitaminash dhe proteinash të cilat na ndihmojnë të jemi më të shëndetshëm.

Për sa i përket  përfitimeve shëndetësore nga kale, ajo luan një rol të rëndësishëm, në kujdesin ndaj syve, detoksifikimin e trupit, kujdesin ndaj lëkurës. Kjo perime magjike është e mbushur me antioksidantë, redukton kolesterolin dhe  ju ndihmon në menaxhimin e diabetit.

Përfitime të tjera përfshijnë:  kujdesin ndaj shëndetit të kockave, ndihmon në humbjen e peshës , parandalon e ulcerën  e stomakut, ndihmon për trajtimin e anemisë dhe parandalimin e kancerit.

Sipas një studimi, ndërmjet të gjitha ushqimeve të përfshira në kërkim, kale ka treguar që ka mbrojtjen më të lartë kundrejt kancerit të fshikëzës, që zë vendin e 6 si një nga llojet e kancerit që diagnostikohet më shpesh në SHBA.

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat