fbpx

Kamenos: Për çështjen e Maqedonisë, nuk më lejohet të mos sakrifikoj karrigen

Screenshot_19-3.jpg

Ministri i mbrojtjes i krahut të djathtë të Greqisë dha dorëheqjen të dielën në shenjë proteste për një marrëveshje që përfundoi një mosmarrëveshje të gjatë me Maqedoninë mbi emrin e saj, duke shpërfillur të ardhmen e koalicionit qeveritar muaj para zgjedhjeve kombëtare.

Pas një takimi me kryeministrin grek, Aleksis Cipras, ministri grek i Mbrojtjes, njëkohësisht lideri i partisë ”Grekët e pavarur” (ANEL), Panos Kamenos deklaroi se partia e tij do të largohej nga koalicioni qeveritar grek

“Çështja e emrit të Maqedonisë … nuk më lejon të mos sakrifikoj karrigen e ministrit”, tha Kammenos pasi takoi Tsipras të dielën në mëngjes. Ai tha se do të tërheqë edhe gjashtë ministra të tjerë nga partia e tij jashtë qeverisë.

 

Ndikimi i dorëheqjes në koalicionin qeverisës nuk ishte menjëherë i qartë. Zgjedhjet parlamentare duhet të mbahen në Greqi deri në tetor. Koalicioni i Tsipras ka 153 vende në parlamentin e 300, 145 prej tyre nga partia e tij e majtë Syriza.

 

Kammenos, i cili krijoi një pakt koalicioni me Tsipras në vitin 2015, kurrë nuk e ka fshehur armiqësinë e tij ndaj marrëveshjes me Shkupin, e cila riemëron vendin e vogël ballkanik të Republikës së Maqedonisë Veriore. Greqia ka një krahinë të quajtur Maqedoni dhe për një kohë të gjatë ka kërkuar që Shkupi të ndryshojë emrin e saj të vendit për të hequr atë që Athina e konsideronte të jetë një kërkesë e nënkuptuar ndaj territorit sovran të Greqisë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303