Katalonja ndërmerr veprim politik për pavarësi, planifikohen më shumë protesta

Parlamenti i Katalonjës ngriti çështjen për t’u shkëputur nga Spanja, dy ditë pas zgjedhjeve kombëtare.

Duke mohuar një paralajmërim për pasojat juridike nga Gjykata Kushtetuese e Spanjës, parlamenti katalan, i cili mbizotërohet nga partitë pro pavarësisë, shprehu “vullnetin për të ushtruar të drejtën e vetëvendosjes në një mënyrë konkrete”.

Mocioni bëri thirrje për veprim politik, por është jo detyrues dhe nuk ka asnjë efekt juridik, tha një zëdhënëse e parlamentit për Reuters.

Vendimi i Gjykatës së Madridit muajin e kaluar për të dënuar nëntë liderët separatistë katalanas që kryesuan një ofertë të dështuar të pavarësisë në vitin 2017, ngjalli protesta.

Në protestën e fundit pro pavarësisë, demonstruesit katalanë bllokuan një rrugë kryesore midis rajonit Spanjoll dhe Francës për më shumë se 24 orë para se policia franceze të përdorte gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit./real-news.tv/