fbpx

KE i hap rrugën Ukrainës për t’u anëtarësuar në BE

20220617_122430.jpg

Komisioni Europian propozon t’i japë statusin e vendit kandidat Ukrainës për anëtarësimin në Bashkimin Europian, shkruan BBC.

Lajmi është bërë i ditur nga Presidentja e KE, Ursula von der Leyen, dhe vjen një ditë pasi katër liderë europianë vizituan Ukrainën dhe shprehën mbështetjen e tyre për dhënien e “menjëhershme” të statusit të kandidatit, teksa Kievi po përballet me pushtimin e paprovokuar të Rusisë.

Asnjëherë më parë një mendim i tillë nuk është dhënë kaq shpejt për anëtarësm në Bashkimin Europian, vendim që duhet të miratohet nga të 27 shtetet anëtare.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303