fbpx

Keni psoriazis? Ja si ta luftoni

Shafran i Indisë është një nga mjetet  më efektive për psoriazis për shkak të vetive të fuqishme anti-inflamatore. Shafran i Indisë gjithashtu ka cilësi të forta antibakteriale që shkatërrojnë bakteret dhe përshpejtojnë shërimin e irritimeve të lëkurës dhe pjesëve të përflakura të lëkurës.

Sipas HealthLine:

Psoriazis bën qelizat e trupit të rindërtohen në një cikël më të shpejtë se zakonisht. Dhe ky proces ka një serë simptomash si:

arna të kuqe në lëkurë

lëkura e thatë, e plasaritur

lëkura e gjakosur

Kruajtja e lëkurës

lëkura e djegur

nyje të fryra dhe ngurtësi

Simptomat mund të jenë konstante, ose ato mund të vijnë e të shkojnë.

Kur kombinohet me mjaltë, shafrani i Indisë është ilaçi më i fuqishëm i psoriasis, kështu që ja si ta bëni:

përbërësit:

2 lugë gjelle pluhur shafran indie

1 lugë mjaltë i papërpunuar

ujë

Udhëzime:

Në një tas qelqi, shtoni shafranin e Indisë dhe derdhni ujë, në mënyrë që të përgatisni një pastë të butë. Shtoni mjaltin, përzieni dhe aplikoni pastën e shafranit në copëzat e psoriasis në një shtresë të trashë.

Siguroheni me garzë pambuku, dhe lini të veprojë brenda natës. Përsëriteni çdo natë derisa arna të shërohen plotësisht.