fbpx

Kërkesë për lirim nga paraburgimi, Gjykata Speciale merr vendimin e fundit për Kadri Veselin

Screenshot_18-13.png

Gjykata Speciale ka marrë një vendim së fundmi për Kadri Veselin. Raportohet se kërkesa e tij për lirim nga paraburgimi është refuzuar.

Avokati i tij, Ben Emmerson kishte ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse Veseli do të lirohej. Vendimin për refuzimin e kërkesës e ka marrë gjykatësi Nicolas Guillou.

Ja ç’thuhet në reagim:

Gjyqtari i procedurës paraprake konkludon se ekziston rreziku që z. Veseli të ikë, pengojnë përparimin e procedurave të Dhomave të Specializuara ose kryejnë krime të mëtejshme kundër tyre perceptohet si në kundërshtim me UÇK-në, përfshirë dëshmitarët që siguruan provat në SPO dhe / ose pritet të paraqiten para Dhomave të Specializuara . Gjyqtari i procedurës paraprake do të vlerësojë më poshtë nëse këto rreziqe mund të adresohen në mënyrë adekuate nga Kushtet e propozuara.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303