fbpx

Këto janë 7 arsyet pse po e rifitoni peshën që e keni humbur njëherë

c7d0b95aca99980ce0e2ed2e4d-696x365-1-600x360.jpg

Rikthimi i peshës suaj mund të jetë shumë zhgënjyese dhe ju mund të mos dini se çfarë po e shkakton atë duke ju bërë të ndiheni më të pavendosur. Edhe pse dietat ndihmojnë në humbjen e peshës, është gjithashtu faktori kryesor për të fituar yndyrë.

Sidoqoftë, ka arsye për këtë që mund të mos keni qenë të vetëdijshëm se janë pjesë e jetës tuaj të përditshme. Ne dëshirojmë t’ju ndihmojë të ndaloni shtimin e peshës dhe më në fund të shijoni trupin për të cilin keni punuar gjatë gjithë kësaj kohe.

Ndonjëherë stërvitja mund të bëjë që të shtoni peshë.

Po, është e mundur që një stërvitje të shkaktojë shtim në peshë, mirë, të paktën përkohësisht. Kjo mund të jetë një shenjë që po punoni shumë fort në mënyrë që të shihni rezultate të shkëlqyera. Kjo pasi ushtrimi dëmton indet muskulore dhe procesi i riparimit lejon që muskujt të rriten dhe të forcohen. Sidoqoftë, ndërkohë, ndodh inflamacioni, dhe së bashku me grumbullimin e lëngjeve, ju mund ta gaboni këtë shtim të përkohshëm të peshës si yndyrë të shtuar.

Ju jeni ngecur në dietat yo-yo.

Kur shtoni peshë pa dashje pasi e keni humbur qëllimisht, ajo njihet si dietë yo-yo. Nëse ky model vazhdon, ju rrezikoni të shtoni peshë me kalimin e kohës. Në disa raste, ngrënia e kufizuar mund të çojë në shtim në peshë në të ardhmen për shkak të përgjigjeve fiziologjike të trupit ndaj ndryshimeve në plotësi dhe uri.

Nëse po planifikoni të humbni peshë duke ndjekur një dietë kufizuese, ka shumë të ngjarë të fitoni yndyrën tuaj brenda 5 viteve. Por, për të mbajtur peshën larg, duhet të ndryshoni stilin e jetës tuaj në vend që të ndiqni një dietë. Kjo nënkupton heqjen e ushqimit me sheqer dhe të përpunuar, shtimin e stërvitjes në rutinën tuaj dhe ngrënien e ushqimeve ushqyese që janë të pasura me proteina dhe fibra.

Ju nuk po hani mjaftueshëm fibra dhe proteina.

Nëse lini pas dore fibrat dhe proteinat, kjo mund të jetë arsyeja pse yndyra juaj po rikthehet. Fibrat ndihmojnë në kontrollimin e oreksit tuaj dhe ju japin ndjesinë se jeni më të ngopur për më gjatë. Rritni konsumimin e bishtajoreve, fasuleve dhe perimeve për të marrë një sasi të mirë të fibrave. Konsumimi i 14 gram fibra çdo ditë mund të zvogëlojë marrjen e kalorive me 10%.

Përveç kësaj, mungesa e proteinave gjithashtu mund të bëjë që të shtoni peshë. Proteina gjithashtu ju bën të qëndroni më të ngopur për më gjatë, edhe pa ngrënë shumë ushqim. Gjithashtu, mund të ruajë masën tuaj muskulore dhe të forcojë metabolizmin tuaj, i cili është i rëndësishëm për të ruajtur një peshë të shëndetshme.

Ju jeni shumë social.

Jeta jonë shoqërore është e rëndësishme kur bëhet fjalë për të mbajtur një ekuilibër të mirë midis punës dhe kohës personale. Sidoqoftë, Nëse ju pëlqen të rrini me miqtë dhe kolegët tuaj, shpesh tundoheni të pini dhe të hani më shumë. Kjo do të thotë që duke marrë pjesë në më shumë takime shoqërore, ju jeni duke shtuar kalori që mund t’ju çojnë në shtim peshë.

Ju bëni pazar pa listë

Nëse bleni pa një listë ushqimesh, mund të jetë një nga arsyet pse po shtoni peshë përsëri. Listat e blerjeve jo vetëm që ju ndihmojnë të kurseni kohë dhe para, por ato gjithashtu mund t’ju ndalojnë të mos bëni blerje impulsive, të cilat në shumicën e kohës, nuk janë të shëndetshme.

Ju merrni shumë kalori nga pijet.

Pirja e pijeve freskuese, lëngjeve dhe llojeve të tjera të pijeve mund të jetë arsyeja pse po shtoni peshën tuaj përsëri. Truri ynë nuk llogarit kaloritë nga pijet pasi i llogarit ato nga ushqimi. Kjo do të thotë që ju përsëri do të hani ushqim më vonë dhe do të kontribuoni në marrjen e dhjamit tuaj.

Jeni tepër i rraskapitur.

Mungesa e gjumit dhe rraskapitja lidhet me shtimin e shpejtë të peshës. Kjo sepse është pjesë e ndryshimeve hormonale që vijnë kur nuk keni motivim për t’u ushtruar. Plus, nëse nuk bëni gjumë të mjaftueshëm, jeni në rrezik të fitoni dhjamë në bark. Një studim konfirmon se nëse flini 7 orë ose më shumë në natë, do të keni një mundësi 33% më të mirë për të humbur peshën shtesë.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303