Këto janë ushqimet më të mira për dhëmbët tuaj

Mbushjet e dhëmbëve apo zbardhja profesionale mund t’ju ndihmojnë që dhëmbët tuaj të duken bukur. Krahas këtyre ndërhyrjeve që realizohen nga dentistët ju duhet të kujdeseni që të konsumoni ushqime të shëndetshme pasi mund të kenë një ndikim të madh në dhëmbët tuaj

Çamçakëz pa sheqer

Çamçakëzi pa sheqer ndihmon në pastrimin e dhëmbëve duke stimuluar prodhimin e pështymës.Pështyma është mënyra e natyrshme e larjes së acideve të prodhuara nga bakteret në gojën tuaj, dhe gjithashtu lahen dhëmbët në kalciumin dhe fosfatin që forcon kockat.

Përveç kësaj, shumë lloje të çamçakëzit pa sheqer janë ëmbëlsuar me xylitol, një alkool që zvogëlon bakteret.

Ujë

Uji, si pështymë, ndihmon në larjen e sheqernave dhe acideve të dhëmbëve. Ai gjithashtu përmban fluorid, një mineral që mbron nga erozioni i dhëmbëve dhe gjendet në pastën e dhëmbëve.

Produktet e qumështit

Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit janë burimi kryesor i kalciumit, i cili është thelbësor për dhëmbët e shëndetshëm. Kalciumi është përbërësi kryesor në një mineral, i njohur si hidroksapatit, që forcon smaltin e dhëmbëve, si dhe kockat. (Dhëmbët nuk janë kocka, teknikisht, por ata ndajnë disa nga të njëjtat veti.)

Produktet e qumështit,  veçanërisht djathi, përmbajnë kazeinë, një lloj proteine. Hulumtimet sugjerojnë që kazeinat, së bashku me kalciumin, luajnë një rol të rëndësishëm në stabilizimin dhe riparimin e smaltit të dhëmbëve.

Ushqimet me sasi të lartë të fibrave

Perimet dhe ushqime të tjera me fibra të lartë promovojnë tretje të mirë dhe nivele të shëndetshme të kolesterolit, dhe ato gjithashtu bëjnë mrekulli për dhëmbët tuaj – kryesisht sepse kërkojnë shumë përtypje.

Ngrënia e një tas spinaqi ose fasule është pak a shumë si të kaloni dhëmbët tuaj përmes një lavazhi makinash: E gjithë ajo që përtypet gjeneron pështymë, dhe vetë ushqimi pastron fizikisht dhëmbët tuaj.

Luleshtrydhet

Ato përmbajnë acidin malik, një zbardhues natyral i smaltit. Ja se si ta bëni vetë trajtimin për zbardhjen në shtëpi: Ndrydheni një luleshtrydhe, përzieni atë me sode buke dhe përhapeni në dhëmbët tuaj duke përdorur një furçë dhëmbësh të butë. Pesë minuta më vonë, pastrojeni, shpëlajeni dhe voila: një buzëqeshje më e bardhë.

Burimi: Health.com