fbpx

“Khashoggi u mbyt dhe u copëtua”

khashoggi.jpg

Detajet e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën saudite në Stamboll janë bërë publike për herë të parë nga kryeprokurori turk i çështjes.

“Khashoggi është mbytur menjëherë pasi ka hyrë në konsullatën saudite dhe më pas trupi i tij u copëtua si pjesë e një plani të paramenduar”, tha kryeprokurori.

Zbardhja e ngjarjes vjen vetëm disa orë pasi kryeprokurori saudit u largua nga Stambolli dhe zyra e homologut të tij turk tha se ishte e detyruar të zbulonte detajet, pasi bisedimet nuk kishin dhënë rezultate konkrete.

Mediat turke kishin publikuar disa ditë më parë se 59-vjeçari kritik ndaj qeverisë saudite u vra dhe u pre në copa nga një ekip i dërguar nga Rijadi.

Trupi i tij nuk është gjetur ende.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *