Kim Jong-Un mbërrin në Rusi

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka mbërritur në lindje të Rusisë për një samit me presidentin Vladimir Putin.

Kim arriti me tren në qytetin bregdetar të Paqësorit të Vladivostokut për bisedimet e para me presidentin rus, të cilat pritet të fillojnë të enjten.

Ai u mirëprit nga zyrtarët me një ceremoni tradicionale, ku ofrohej bukë dhe kripë.

Rusia thotë se ata do të diskutojnë “problemin bërthamor” të gadishullit Korean, por Kim gjithashtu thuhet se do të kërkojë mbështetje pasi bisedimet me SHBA dështuan.

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe Kim u takuan në Hanoi më parë këtë vit për të diskutuar programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut, por takimi i tyre i dytë përfundoi pa marrëveshje./real-news.tv/