30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Kina akuzon Britaninë dhe BE për hipokrizi

spot_img

Kina akuzoi Britaninë dhe Bashkimin Evropian për hipokrizi në lidhje me shqetësimin e shprehur për ndalimin e dy shtetasve kanadezë nga Kina, duke thënë se ata kishin standarde të dyfishta për mos përmendjen e një ekzekutiveje të lartë kineze të arrestuar në Kanada.

Ministri i Jashtëm kanadez Chrystia Freeland tha të shtunën se Kanadaja do të mbajë një fushatë të nivelit të lartë në ditët në vijim për të kërkuar mbështetje nga aleatët pasi ajo i bën presion Kinës që të lirojë dy kanadezët e ndaluar, për të cilët Kina thotë se dyshohen për rrezikimin e sigurisë shtetërore.

Freeland foli një ditë pasi Shtetet e Bashkuara iu bashkuan Kanadasë duke i bërë thirrje Pekinit të lirojë kanadezët, të cilët u arrestuan pasi autoritetet kanadeze arrestuan një ekzekutive të lartë kineze pas një urdhri ekstradimi të lëshuar nga SHBA. Britania dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur gjithashtu mbështetje për Kanadanë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Hua Chunying tha se Pekini shprehu “pakënaqësi të fortë dhe kundërshtim të vendosur” ndaj komenteve nga Kanadaja, Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët mbi kanadezët e ndaluar.

Të dy, Michael Kovrig, një ish diplomat dhe biznesmeni Michael Spavor, dyshohet se rrezikojnë sigurinë e shtetit, kështu që ata “natyrisht” po mbahen në arrest, tha Hua.

“Ne u bëjmë thirrje vendeve që të respektojnë me seriozitet sovranitetin gjyqësor të Kinës”, tha ajo në një konferencë, duke përsëritur se të drejtat e tyre janë garantuar.

Mbështetja e Britanisë dhe e Bashkimit Evropian ishte “e çuditshme”, shtoi Hua.

“Çfarë lidhje ka kjo me Britaninë dhe BE-në? Kur kanadezët ndaluan ilegalisht një ekzekutive të lartë të një kompanie kineze me kërkesë të Shteteve të Bashkuara, ku ishin ata? “Tha ajo.

“Të ashtuquajturat të drejtat e njeriut kanë standarde të ndryshme për shtetasit e vendeve të ndryshme,” shtoi Hua./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat