Kina beson se do të zgjidhen mosmarrëveshjet tregtare me SHBA

china-trade.jpg

Zyrtarët e SHBA po takohen me homologët e tyre në Pekin këtë javë në bisedimet e para ballë për ballë që kur presidenti i SHBA Donald Trump dhe presidenti kinez Xi Jinping ranë dakord në dhjetor për një armëpushim 90-ditor në një luftë tregtare që ka ngatërruar tregjet globale.

Trump tha të dielën se bisedimet tregtare me Kinën po shkonin shumë mirë dhe se dobësia në ekonominë kineze i dha Pekinit një arsye për të punuar për një marrëveshje.

Ditën e sotme, sekretari amerikan i tregtisë, Wilbur Ross, tha për NBC se bisedimet po mbahen me stafin e duhur dhe se do të ndihmojnë në përcaktimin se si administrata po ecën përpara.

Ross gjithashtu tha se ka “një shans shumë të mirë që të marrim një zgjidhje të arsyeshme me të cilën Kina mund të jetojë, me të cilën ne mund të jetojmë dhe që adreson të gjitha çështjet kyçe”. Ai shtoi se do të ishte më e lehtë për të trajtuar tregtinë e menjëhershme por më vështirë për të zgjidhur çështjet e zbatimit dhe reformat strukturore siç janë të drejtat e pronësisë intelektuale dhe qasja në treg.

Të dy palët ranë dakord të mbanin dialog “pozitiv dhe konstruktiv” për të zgjidhur mosmarrëveshjet ekonomike dhe tregtare në përputhje me konsensusin e arritur nga udhëheqësit e tyre përkatës, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Lu Kang në një konferencë të rregullt të lajmeve.

“Që nga fillimi kemi besuar se mosmarrëveshjet tregtare mes Kinës dhe SHBA nuk janë pozitive për asnjërin vend apo për ekonominë botërore. Kina ka besim të mirë se, në bazë të respektit dhe barazisë së ndërsjellë, do të zgjidhen mosmarrëveshjet e tregtisë dypalëshe “./real-news.tv/

scroll to top