fbpx

Kjo është arsyeja pse zgjoheni me dhimbje koke dhe mbase nuk e dini

Headache-woman-2.jpg

Zgjimi në mëngjes me një dhimbje koke është një situatë e bezdisshme që prek shumë njerëz. Shkaqet e dhimbjes së kokës janë të ndryshme, por ka disa që janë të lidhura me dhimbjen e kokës në mëngjes.

Cilësia e dobët e gjumit

Nëse nuk flini mirë për ndonjë arsye, trupi reagon me një dhimbje koke në mëngjes. Gjumi i përhershëm është një shkak i zakonshëm i migrenës. Neuralgjia trigeminale, e cila shkakton dhimbje në fytyrë mund të ndërpresë gjumin duke zgjuar të sëmurët gjatë natës.

Ankthi

Një nga efektet fizike të ankthit dhe stresit është sëmundja e mëngjesit. Nëse zgjoheni me dhimbje koke, është e dobishme të provoni praktikat e frymëmarrjes ose meditimin për të menaxhuar stresin.

Ndërprerja e papritur e kafeinës

Konsumi i përditshëm i kafeinës krijon varësi, që do të thotë se nëse një person vendos të ndalojë pirjen e kafesë ka më shumë të ngjarë të përjetojë simptoma tërheqjeje. Një nga simptomat kryesore të privimit të kafesë është dhimbja e kokës. Nëse vendosni të eliminoni kafeinën. duhet ta bëni gradualisht.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303