fbpx

Kjo është mënyra e vetme për të shpëtuar nga flokët e yndyrshëm

Screenshot_15-7.jpg

Ashtu si lëkura edhe flokët mund të jenë të yndyrshëm, të thatë ose neutralë. Por më problematikët janë flokët e yndyrshëm të cilët duhen larë çdo ditë që të mbahen të balancuara nivelet e lagështisë. Për këtë ndikojnë disa faktorë të brendshëm dhe të jashtëm që shpesh na rëndojnë gjendjen e flokëve.

Ashtu si me shumicën e shqetësimeve të tjera të flokëve, ka mënyra për të lehtësuar edhe këtë problem, por së pari duhet ditur nga shkaktohet kjo gjendje.

Shkaqet:

1.Prekja e shpeshtë me dorë

Sipas parukieres së famshme Jessica Hoffman Shakir, prekja e shpeshtë e flokëve me duar ndikon në transferimin e vajrave nga gishtat tek flokët.

2.Hormonet

Kjo ka të bëjë me prodhimin e tepërt të yndyrës nga organizmi juaj.

3.Krehja e tepërt

Krehëri stimulon prodhimin e vajit, ai shpërndan vajin nga rrënjët në skajet e flokëve.

4.Përdorimi i shampos së gabuar

Përdorimi i shampos së gabuar mund të ndikojë në kujdesin e flokëve.

5.Përdorimi i tepruar i shkumës ose llakut të flokëve

Mbipërdorimi i këtyre produkteve mund të krijojë yndyrë të tepërt në flokët tuaj.

Parandalimi dhe kujdesi:

Pra, duke pasur parasysh të gjitha shkaqet, a ka kaq shumë edhe mundësi parandalimi?

Përgjigja është: jo! Por ka mjaftueshëm mënyra për të lënë pak hapësirë ​​për justifikime.

1.Së pari, shqyrtoni mënyrën se si po përdorni produktet e stilimit të flokëve. Për shembull, Shakir thotë se serume të ndritshme shpesh shtojnë problemin e flokëve me vaj.

2.Ajo gjithashtu tregon se shampot për flokë të thatë janë të domosdoshme për të luftuar yndyrën e tepërt. Shampot me gjethe rozmarinë dhe farën e shegës janë ideale për të hequr qafe vajin e tepërt dhe për të ndihmuar në ringjalljen e fijeve tuaja.

3.Dhe vaji i pemës së çajit nuk është vetëm një ilaç për lëkurën me vaj, ajo siguron të njëjtat fuqi shëruese për flokët. Një mënyrë për të trajtuar me shpejtësi këtë çështje është duke shtuar 10 pika vaj çaji në një shishe shampo.

4.Përpiquni të kufizoni larjen e shpeshtë të flokëve dhe mbani një dietë të pasur me ushqyes të mirë të proteinave dhe vitaminave. Gjithashtu hani fruta dhe perime të freskëta dhe pini shumë ujë. Lëkura e thatë ka më shumë vaj.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303