fbpx

Koalicioni i brishtë qeveritar, Italia kërcënohet me zgjedhje të reja

Screenshot_7-15.jpg

Italia do të duhet të mbajë zgjedhje të reja nëse qeveria e koalicionit bie, tha një zyrtar i lartë i kabinetit dhe anëtar i partisë bashkë-qeverisëse të Lidhjes, gjatë ditës së djeshme.

Nënsekretari i Kabinetit, Giancarlo Giorgetti kritikoi gjithashtu një politikë të partisë anti-establishment, 5 Yjet, partneri tjetër në koalicionin që erdhi në pushtet vetëm në qershor.

Sondazhet tregojnë se mbështetja për Ligën e Djathtë është rritur që nga zgjedhjet në mars, duke sugjeruar se partia do të fitonte shumë, nëse do të mbahej një votim i ri.

Giorgetti tha se angazhimi i partisë së tij ndaj koalicionit kishte kufizime dhe duket se përjashtonte formimin e një qeverie të re me aritmetikën aktuale parlamentare, nëse ajo do të shembet.

“Angazhimi ynë do të zgjasë për sa kohë që ne mund të zbatojmë marrëveshjen e qeverisë. Kur të mos jetë më kështu, angazhimi ynë do të përfundojë dhe njerëzit do të duhet të votojnë përsëri”, u tha agjencive italiane të lajmeve Giorgetti, i cili është një nga anëtarët më me ndikim të koalicionit.

Udhëheqësi i Ligës Matteo Salvini hodhi poshtë këtë javë një raport duke thënë se partia e tij po konsideronte daljen në zgjedhje të parakohshme në mars. Salvini, i cili është edhe zëvendëskryeministër edhe ministër i brendshëm, këmbënguli që qeveria do të qëndrojë për një mandat të plotë pesëvjeçar.

Partia e tij fitoi 17 përqind të votave në mars, për t’u bërë partia më e madhe në një bllok elektoral qendror të djathtë, që Salvini më pas braktisi për të formuar një qeveri me 5 yjet.

Liga është tani partia më e madhe e Italisë me më shumë se 30 për qind në sondazhet e opinionit, të cilat gjithashtu tregojnë se shumica e italianëve e konsiderojnë Salvinin si pushtetarin e vërtetë në qeveri.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *