fbpx

Komandanti i KFOR-it: Kosova të formojë ushtrinë e saj

fsk_1541443243-7049347.jpg

Komandati i KFOR-it, gjenerali Salvatore Couci, në Kosovë ekzistojnë ende sfida të cilat e imponojnë prezencën ushtarake ndërkombëtare.

Si një të tillë ai përmend Rezolutën 1244, e cila situatën mes Kosovës dhe Serbisë e cilëson si një konflikt të ngrirë.

Couci thotë se Kosova nuk duhet të shfokusohet por të vijojë punën për krijimin e ushtrisë së sja.

Ai ka folur edhe për sfidat me të cilat përballet Kosova në aspektin e sigurisë, ku ka përmendur dallimet ideologjike mes shqiptarëve dhe serbëve.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *