fbpx

Komenti i Trump për marrëveshjen në Uashington: Hoti dhe Vuçiç e bënë Ballkanin dhe botën më të sigurt

aleksandar-vucic-avdulah-hoti-donald-tramp-bela-kuca-830x553.jpg

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump deklaroi se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë do t’i bëjë këto dy vende, ashtu si edhe Ballkanin dhe botën, më të sigurta.

“Guximi i jashtëzakonshëm” i presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe i kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, ka qenë i nevojshëm për t’i nisur këto bisedime dhe “për të ardhur në Uashington, për t’i finalizuar detyrimet”. “Duke e bërë këtë, ata i kanë bërë vendet e tyre, Ballkanin dhe botën më të sigurt”, tha Trump.

Hoti dhe Vuçiç kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303