31.5 C
Tirana
E premte, 12 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Konsumoni boronica për një zemër të shëndetshme

spot_img

Sipas një studimi të ri, ngjyra e errët në boronica mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës për 20 përqind.

Hulumtuesit gjetën se ata që konsumojnë 200g boronica në ditë për një muaj përmirësuan funksionin e enëve të gjakut dhe ulën presionin e gjakut tek njerëzit e shëndoshë.

Për më tepër, studimi sugjeron se boronicat mund të jenë po aq efektive sa sa tabletat për menaxhimin e tensionit të gjakut të përshkruara nga mjekët.

Të gjitha këto përfitime vijnë si pasojë e një kimikati që i jep boronicës ngjyrën e saj, të quajtur anthocyanin./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat