fbpx

Kontrollorët kanadezë të trafikut ajror i dërgojnë pica homologëve amerikanë

pizza.jpg

Kontrolluesit e trafikut ajror në Kanada po dërgojnë qindra pica për homologët e tyre në SHBA që po punojnë pa pagesë që nga mbyllja e qeverisë federale.

Mbyllja e pjesshme e qeverisë, tani në ditën e saj të 24-të, është më e gjatë në historinë amerikane.

Ajo ka prekur 800,000 punëtorë publikë dhe ka mbyllur shumë zyra qeveritare.

Kontrollorët e trafikut ajror janë në mesin e rreth 450,000 punonjësve të cilët nuk mund të pezullojnë punën e tyre dhe kështu ata vazhdojnë të punojnë pa pagesë.

Deri të dielën pasdite, më shumë se 300 pica u dërguan në 49 qendra të kontrollit ajror në të gjithë SHBA, u shpreh Peter Duffy, president i Shoqatës Kanadeze të Kontrollit të Trafikut Ajror.

“Ishte një gjest vërtet human,” tha Duffy, duke shpjeguar se nisma filloi me disa kontrollues kanadezë të trafikut ajror që dëshironin t’u tregonin kolegëve të tyre përtej kufirit në Anchorage, Alaskë, se ata po mendonin për ta.

“Ata flasin me ata njerëz çdo ditë në telefon, kështu që ata i konsiderojnë ata bashkëpunëtorë.

Që nga dërgimi i parë javën e kaluar, gjesti është përhapur në mbarë vendin, tha Duffy. “Një person dhuroi  500 dollarë dhe tha”gjeni sa më shumë vende që mund të kenë nevojë për pica “.”

Ai tha se kanadezët do të vazhdojnë të mbështesin homologët e tyre amerikanë dhe i bashkohen thirrjes së tyre që mbyllja e pjesshme të marrë fund sa më shpejt të jetë e mundur./real-news.tv/

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303