16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Koreja e Veriut ashpërson gjuhën ndaj SHBA

spot_img

Koreja e Veriut ka akuzuar administratën e SHBA se ka rritur sanksionet dhe presion drejt saj, duke kërcënuar se do të përgjigjet me shkëmbim zjarri dhe se mund të bllokojë çarmatimin e Penian-it përgjithmonë.

Përgjigjja e ashpër e Koresë së Veriut vjen pasi Shtetet e Bashkuara thanë të hënën se kanë vendosur sanksione mbi tre zyrtarë të Koresë së Veriut, duke përfshirë një ndihmës të lartë për udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un, për shkelje të të drejtave të njeriut.

Koreja e Veriut ka bërë pak përparim për heqjen e armëve bërthamore që kur Kim Jong Un dhe Presidenti i SHBA Donald Trump u takuan në Singapor në qershor në një samit historik. Të dy palët ende nuk kanë rishikuar bisedimet mbi nivelin e punës në mes të sekretarit të shtetit të SHBA, Mike Pompeo dhe zyrtarit të lartë të Koresë së Veriut Kim Yong Chol, të cilat u anuluan papritmas në nëntor.

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut tha në një deklaratë se Uashingtoni ka vendosur sanksione për të tetën herë kundër kompanive, individëve dhe anijeve jo vetëm ndaj Koresë së Veriut, por edhe Rusisë, Kinës dhe vendeve të tjera.”

Nëse administrata amerikane beson se sanksionet dhe presioni do të detyrojë Penianin të braktisin armët bërthamore, “kjo është një llogaritje e gabuar, dhe do të bllokojë rrugën për denuklearizimin në Gadishullin Korean përgjithmonë – një rezultat i dëshiruar nga askush”-thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat