Koronavirusi/ Tritan Shehu kapet keq me Ramën: Do të shfajësohet…

Ish- ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu i është përgjigjur Ramës për reagimin e tij për koronavirusin e ditën e sotme.

Kryeministri Edi Rama tha se koronavirusi nuk luftohet me politikë duke drejtuar gishtin nga ”politikanët e të keqes”.

Shehu ndërkohë thotë se Rama fshihet mbas depolitizimit dhe do të shfajësojë veten dhe qeverinë pasi Shqipëria është 40 ditë me vonesë sa i përket ndërgjegjësimit me koronavirusin si dhe strukturat shëndetësore janë në amulli të plotë.

Postimi i Shehut:

Kryeministri sot kerkon te fshihet mbas “depolitizimt”.
Kryeministri duhet ta dije se lufta ndaj Koronavirusit, vecanerisht perballja me epidemite, kufizimi i tyre, lufta me komplikacionet e tyre, eshte sfida me e veshtire per cdo Sistem Shendetesor.

Kjo eshte nje prove e madhe e gadishmerise e eficiences se tij, gje qe realizohet jo me fjale, por me Politika te qarta Shendetesore afat gjate e afat mesem, strategji, financime adeguate, personel e teknologji te mjaftueshme etj.

Kryeministri sot duke tentuar “te largoje” sistemin tone shendetesor nga Politikat Shendetesore, kerkon ne fakt te cfajesose ate e qeverine e tij, te largoje pergjegjesite e tyre ndaj gjendjes shume te rende te sistemit tone shendetesor, nen finacimit “afrikan” te tij, me mjeket si “specie ne zhdukje”, numrin e shtreterve me te ulet ne Europe etj etj, duke bere qe sistemi i yne Shendetesor te klasifikohet i fundit ne Kontinent per “Kujdesin ndaj Pacientit”.

Po t’i shtojme kesaj edhe vonesen prej reth 40 dite ne ndergjegjesimin me ate se cfare po ndodh e cfare rreziku paraqet ky Virus, qe fatkeqesisht po vazhdon me nje amulli te plote te strukturave tona per masat e domosdoshme qe duhe marre edhe tashti, qartesisht rreziku shume fishohet, nqs ai virus do te arrije te preke Shqiperine, gje qe me shprese te Zotit urojme te mos ndodhe.