27.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Kosova do të kryesojë Fondin e Ballkanit Perëndimor nga 1 janari

spot_img

Republika e Kosovës do të kryesojë Fondin e Ballkanit Perëndimor nga 1 janari i vitit 2019.

“Kjo është vendosur në takimin e Këshillit të Zyrtarëve të Lartë të Fondit të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur më datat 19 dhe 20 dhjetor, 2018 në kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë – Tiranë”-raportojnë mediat kosovare.

Fondi i Ballkanit Perëndimor është organizatë ndërkombëtare e themeluar nga gjashtë qeveritë e Ballkanit Perëndimor për të promovuar bashkëpunimin në rajon”, thuhet në njoftimin për media.

Objektivi kryesor i këtij Fondi është që të fuqizojë bashkëpunimin në mes anëtarëve të saj dhe kohezionin rajonal me projekte të ndryshme me qëllim të avancimit të procesit të integrimit europian.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat