fbpx

Kreu i OSBE në Tiranë ‘kokë më kokë’ me Vitore Tushën, zbardhet takimi, ja ç’u diskutua

vitoe.jpg

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Vincenzo Del Monaco është takuar pak më parë me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, me të cilën ka diskutuar për mundësinë e fuqizimit të bashkëpunimit mes Prezencës së OSBE-së dhe këtij institucioni thelbësor për respektimin e shtetit të së drejtës dhe të të drejtave themelore të njeriut në Shqipëri.

Gjithashtu Del Monaco i ka uruar suksese anëtarit më të ri të Gjykatës, Altin Binaj, i cili u betua dje. Monaco shprehu besimin e tij se bashkëpunimi mes institucioneve përkatëse do ta bëjë Gjykatën Kushtetuese plotësisht funksionale shumë shpejt.

“Kohët e fundit, Prezenca e mbështeti Gjykatën në hartimin e një strategjie shumëvjeçare dhe të një plani veprimi, me synimin për të siguruar efikasitetin dhe transparencën e Gjykatës Kushtetuese dhe për të kontribuuar në zbatimin e reformës në drejtësi. Del Monaco i uroi suksese anëtarit më të ri të Gjykatës, Altin Binaj, i cili u betua dje, dhe shprehu besimin e tij se bashkëpunimi mes institucioneve përkatëse do ta bëjë Gjykatën Kushtetuese plotësisht funksionale shumë shpejt. Ai theksoi se Prezenca mbetet e gatshme të vijojë të ndihmojë Gjykatën për të rritur efikasitetin dhe transparencën e saj”, njofton për takimin OSBE.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303