16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Kritikohet plani i Trump për tërheqjen e trupave ushtarake në Siri

spot_img

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Siria është përballur me kritika të rënda.

Trump bëri njoftimin të mërkurën, duke pohuar se grupi i Shtetit Islamik (IS) ishte mundur, dhe se nuk ka më arsye që trupat ushtarake të qëndrojnë aty.

Por aleatët kryesorë, përfshirë rangjet e larta të republikanëve dhe fuqitë e huaja, kanë kundërshtuar kërkesën dhe thonë se masa mund të çojë në një ringjallje të IS.

Trupat amerikane kanë ndihmuar të shpëtojnë pjesën më të madhe të veriut të Sirisë.

Senatori republikan Lindsey Graham, i cili është një nga mbështetësit e Trump, e quajti vendimin e tërheqjes një “gabim të madh si Obama”.

Dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mbështeti sigurinë e presidentit se IS tani ishte mposhtur.

Pentagoni tha se ishte duke kaluar në “fazën e ardhshme të fushatës” për të eliminuar IS, por nuk ofroi detaje të mëtejshme.

Presidenti Trump, i cili ka premtuar prej kohësh për të tërhequr trupat amerikane nga Siria, tha në Twitter se ishte koha për t’i çuar ata në shtëpi pas “fitoreve historike” të tyre./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat