fbpx

Kriza energjitike/ Putin: Europa është fajtore për këtë situatë, akuzat ndaj nesh janë motivuar politikisht

Putin1-770x433.jpg

Rusia ka mohuar përdorimin e energjisë si një armë politike, në mes të rritjes së çmimeve në të gjithë Evropën që kanë dërguar fatura të gazit në shumë familje.

Presidenti Vladimir Putin tha se pretendime të tilla ishin “plehra dhe gjëra të vogla të motivuara politikisht”.

Duke folur në një forum energjetik në Moskë të mërkurën, Presidenti Putin fajësoi Evropën për krizën aktuale, duke thënë se pas një dimri të ftohtë evropianët nuk kishin pompuar vëllime të mjaftueshme të gazit në objektet e magazinimit.

Ai tha se ishte “shumë e rëndësishme” të “sugjerohet një mekanizëm afatgjatë për të stabilizuar tregun e energjisë”.

Putin theksoi se Gazprom, gjiganti i gazit rus, po furnizonte gaz në Evropë në nivelet maksimale sipas kontratave ekzistuese dhe ishte gati të siguronte më shumë nëse kërkohej.

Rusia, një nga furnizuesit më të mëdhenj të gazit natyror në Evropë, është akuzuar për ndalimin e qëllimshëm të furnizimeve. Komisioni Evropian ka përshkruar masat që vendet anëtare mund të marrin për të luftuar rritjen e çmimeve. Çmimi me shumicë i gazit është rritur me 250% që nga janari, duke shkaktuar një rritje të kostove për konsumatorët dhe bizneset.

Çmimet e energjisë kanë arritur nivele rekord për arsye të ndryshme, duke përfshirë kërkesën e lartë për gaz natyror ndërsa ekonomitë shërohen nga pandemia Covid-19.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303