28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Kryeson PS 74 mandate, PD 59 mandate

spot_img

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka dhënë shifrat zyrtare pas numërimit të votave në mbi 4900 qendra, duke deklaruar se deri më tani PS kryeson me 74 mandate, ndërsa PD ka marrë 59 mandate.

Deri më tani PSD ka marrë tre mandate, duke iu afruar edhe LSI edhe cila ka marrë katër mandate. Nga numërimi i votave ka rezultuar se pjesëmarrja në votime ka qenë 45.72%.

“Në lidhje me ecurinë e deritanishme të procesit zgjedhor, ka përfunduar tërësisht numërimi për subjekte, në 4922 qendra votimi. Tirana dhe Durrësi procesi ka përfunduar në 11 qendra votimi dhe vijon ende në pjesën tjetër.

Procesi i numërimit të kandidatëve ka përfunduar në 12 vende të numërimit. Pjesëmarrja në zgjedhje pas përfundimit të numërimit është 45.72%. 1 551 921 zgjedhës kanë marrë pjesë nga 3393 748 zgjedhës”, deklaroi Celibashi.

 

Mandatet sipas partive

 

PSD -3 MANDATE

Balli kombëtar- 0 mandate

LDSH- 0 mandate

BD- 0 mandate

ABEOK- 0 mandate

LSI-4 mandate

Thurje – 0 mandate

LRE- 0 mandate

PD-AN- 59 mandate

LN- 0 mandate

PS- 74 mandate

Boiken Abazi- 0 mandate

Debreshi – 0 mandate

Iljaz Shehu – mandate

Kreshnik Merxhani – mandate

Pal Shkëmbi- 0 mandate

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat