fbpx

‘Kujdes nga akulli’/ ISHP apel të fortë drejtuesve të automjeteve

b5d0d0b868e5abcec6522d4246d33637_L.jpg

Instituti i Shëndetit Publik në Shqipëri këshillon shoferët e makinave të bëjnë kujdes gjatë drejtimit të mjetit në rrugë me akull.

Në një postim në rrjetet sociale, shkencërisht ISHP-ja shpjegon se frenimi në rrugë me akull nuk është i sigurtë, për shkak të “uljes së ndjeshme të koeficienteve të fërkimit midis gomave dhe rrugës me akull”.

E thënë me fjalë të tjera, në akull rrëshket!

ISHP rekomandon: “Ruani distancën nga mjetet e tjera gjatë udhëtimit. Ulni shpejtësinë e qarkullimit në rrugë të drejtë.”

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303