fbpx

Kur pret 22 ndeshje për një fitore dhe pastaj i arrin dy

spo.jpg

E theu akullin duke e mundur Armeninë 1-0 në udhëtim të shtunën, Gjibraltari e arriti fitoren e dytë zyrtare duke fituar me përmbysje ndaj Litenshtajnit në Ligën e Kombeve pasi kishte plot 22 ndeshje që priste.

Kjo është hera e parë që Kombëtarja, e renditur e 198-ta në botë, ka shënuar më shumë se një gol brenda një ndeshjeje.

Ky rezultat i jep këtij vendi shpresë për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian EURO 2022 përmes Ligës së Kombeve – pasi renditen e dyta me vetëm tri pikë më pak se Maqedonia në Grupin 4 të Ligës D.

Gjibraltari u bë anëtare e UEFA-s në vitin 2013 dhe para rezultatit të së shtunës, dy fitoren e vetme të tij – kundër Maltës dhe Letonisë – u arritën në ndeshje miqësore.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *