fbpx

Ky lëng i fuqishëm bën mrekulli për pastrimin e gurëve në veshka dhe tëmth

Shkaktari kryesor i gurëve në veshka mbetet sasia e mangët e ujit, ndjekur nga ngrënia e ushqimeve shumë të kripura ose të ëmbla.

Sipas agroweb.org, shkaktarë të tjerë janë mungesa e aktivitetit fizik, ndërhyrjet kirurgjikale për rënie në peshë, mbipesha dhe infeksionet.

Rreziku i formimit të gurëve në veshka është i lartë edhe falë konsumit të sheqerit. Prandaj më poshtë do të gjeni një recetë kundër gurëve në veshka dhe tëmthit:

Përbërësit:

4 thela shalqiri pa lëkurën

1 limon i qëruar

1 portokall i qëruar

1 mollë

4 kuba akulli ose pak ujë sipas dëshirës

Mund t’i shtoni gjethe majdanozi nëse dëshironi

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser dhe pijeni menjëherë.

Efektet e kësaj pijeje janë të shpejtë dhe domethënëse.

Këtë lëng mund ta pini çdo ditë për rreth 20 ditë dhe ta pësërisni për disa muaj deri sa të vini re përmirësime.