fbpx

Lideri i fisit Cherokee i ka kërkuar Jeep të ndalojë përdorimin e emrit të fisit në makinat SUV

jeep.jpg

Chuck Hoskin, lideri i fisit indian Cherokee, i ka kërkuar Jeep të ndalojë përdorimin e emrit të fisit në SUV-et e tij.

Jeep Grand Cherokee është modeli më i shitur i markës, ndërsa Jeep Cherokee është i treti më i shitur.

Jeep kohët e fundit zbuloi një version të ridizenjuar të Grand Cherokee, dhe kompania ka shitur SUV me emrin e markës Cherokee për rreth 45 vjet.

“Është një nga gjërat më të vlefshme. Është një pjesë e Identitetit tonë,” tha ai në një përmbledhje me CNN Business. “Dhe nëse do të donim të përputheshim me ata që kishin pretendimin dhe lidhjen dhe afinitetin më të fortë për emrin Cherokee, sigurisht që do të ishin njerëzit Cherokee.”

Verën e kaluar, Washington Redskins njoftoi se do të hiqte emrin e saj dhe do ta quante veten Ekipi i Futbollit të Uashingtonit. Disa muaj më vonë, ekipi i bejsbollit Cleveland Indians njoftoi se do të ndryshojë edhe emrin.

Land O ‘Lakes hoqi një imazh të një gruaje vendase Amerikane nga etiketa në gjalpin e saj. Markat e tjera të ushqimit, të tilla si orizi i xha Benit dhe përzierja e shurupit dhe petullave teze Jemima, ndryshuan gjithashtu emrat dhe logot e tyre.

Jeep Cherokee u prezantua për herë të parë në 1974. Grand Cherokee, me një pamje më moderne, si makina, u prezantua në 1993.

Linja origjinale e modelit Cherokee u hoq në 2001, por emri u riparaqit në 2013 me një SUV të ri kompakt.

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303