fbpx

Londra kërcënon: Irani i është futur një rruge të rrezikshme

jeremy-hnt-1.jpg

Me sekuestrimin e një naftëmbajtëseje britanike në Ngushticën e Hormuzit, Irani i është futur një rruge të rrezikshme, deklaroi në twitter ministri i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt.

“Veprimi i djeshëm në Gji jep sinjale shqetësuese se Irani mund të zgjedhë rrugën e rrezikshme të një sjelljeje të paligjshme dhe destabilizuese, pas ndalimit jo të ligjshëm të një naftëmbajtëseje që po shkonte drejt Sirisë”, shtoi ai.

Edhe SHBA-ja kritikoi rritjen e dhunës nga ana e Iranit pasi Gardianët e Revolucionit Iranian njoftuan se kishin konfiskuar një naftëmbajtëse britanike në Ngushticën e Hormuzit.

“Kjo është hera e dytë në pak më shumë se një javë që Britania e Madhe shënjestrohet nga dhuna e tepruar e regjimit iranian”, njoftoi në një komunikatë Garett Marquis, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare amerikane.

Garda Revolucionare Iraniane deklaroi se forcat e saj kishin kapur një naftëmbajtëse britanike në Ngushticën e Hormuzit për një shkelje të supozuar të ligjeve ndërkombëtare.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303