fbpx

LSI: Ekonomia në rritje? Rama bën propagandë kot

selia-lsi-e1548004907101.jpg

Ish-deputeti i LSI, Përparim Spahiu ka reaguar në lidhje me raportin që publikoi Zëri i Amerikës, lidhur me krizën ekonomike në vend.

Për këtë gjë, ai bën fajtor Ramën ku thotë se situata në terren dhe të dhënat e raporteve ndërkombëtare faktojnë të kundërtën, nga ajo që thotë kryeministri.

Deklarata e plotë:

Ekonomia shqiptare është duke kaluar një periudhë të vështirë, ku rritja ekonomike pritet të tkurret ndjeshëm, investimet vendase dhe të huaja janë në rënie dhe ku defiçiti dhe borxhi mbeten në nivele kritike, bashkë me disnivelin e eksport-importeve.

Ky ishte konstatimi i mbrëmshëm i Zërit të Amerikës. Borxhi i lartë publik, mbledhja e taksave nën potencial, niveli i ulët i konkurrueshmërisë, papunësia e lartë tek të rinjtë, cilësia e ulët e edukimit, mungesa e fuqisë punëtore të kualifikuar, mungesa e vlerësimit të riskut për pagesat që duhen bërë për projektet e partneritetit publik privat, ishin disa nga konstatimet e para disa muajve të Komisionit Europian.

Të njëjtat konstatime vëren prej kohësh Fondi Monetar Ndërkombëtar së bashku me Bankën Botërore, të njëjtat shqetësime kemi ngritur dhe ne. Prej 6 vitesh kryeministri bashkë me Ministrat e Financave i kanë rënë borisë së rritjes ekonomike dhe uljes së borxhit, si arritje të madhe të tyre, në fakt ka ndodhur krejt e kundërta. E gjitha është thjesht një mashtrim i madh i propagandës së Rilindjes.

Nuk mund të ketë rritje ekonomike dhe nuk ndodh që investimet vendase e të huaja të rriten kur vendit i largohen në pak vite më shumë se 300 mijë njerëz. Nuk mund të ketë rritje ekonomike apo investime të huaja kur jo vetëm specialistë të shëndetësisë, por profesionistë, nga më të ndryshmit, përveç Gjermanisë, po gjejnë kushte dhe pagesa më të mira në Kroaci, Maltë apo dhe në Maqedoninë e Veriut.

Nuk mund të ketë rritje ekonomike kur investimet e vetme direkte janë ato të partneritetit publik privat, që suksesin e vetëm të tyre do të kenë zhytjen e vendit në borxhe për 15-30 vitet e ardhshme. Nuk mund të ketë rritje ekonomike kur Parlamenti bëhet pjesë e vjedhjes me ligj të rrugës Milot-Balldren, pa mare parasysh asgjë nga shqetësimet që ngre Presidenti, por dhe ne si opozitë, për ketë projekt por dhe shumë të tjerë.

Projekte ku vihen re: Mungesë të theksuar transparence ndaj publikut. Mungesën e një vlerësimi të qartë ekonomik, si rrezik për cenimin e financave të shtetit. Mungesën e një fizibiliteti të plotë dhe objektiv të hartuar dhe miratuar nga institucione shtetërore përgjegjëse.

Mungesa e një përllogaritje të saktë të efekteve të këtyre projekteve në ekonomi. Ky është një realitet i dhimbshëm tashmë, dhe nuk ka asnjë propagandë që ta mbulojë. Zgjidhja janë zgjedhjet, zgjedhje për një alternativë më të mirë dhe me të besueshme që vendi të dalë nga kjo krizë e thellë ka e ka futur Rilindja.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303