fbpx

Lufta ndaj COVID-19, Ekspertët: Dy maska për t’u mbrojtur nga virusi

Screenshot_11-12.jpg

Zbulimi i varianteve të reja të koronavirusit, shumë herë më të transmetueshme se variantet e para i ka bërë ekspertët e shëndetit publik t’i kërkojnë amerikanëve të dyfishojnë përdorimin e maskave të thjeshta që kanë shërbyer si pengesë kryesore kryesore gjatë pandemisë.

Ndryshimi mund të jetë aq i thjeshtë sa vendosja e një maske të dytë mbi atë që keni veshur deri tani, duke veshur një maskë pëlhure sipër një maske kirurgjikale.

Disa ekspertë thonë se është koha për të blerë maskat me cilësi më të lartë KN95 ose N95 dhe zyrtarët që shpresojnë të rezervojnë furnizime për punonjësit e kujdesit shëndetësor kanë dekurajuar prej kohësh amerikanët nga blerja.

Ashtu si me pjesët e tjera të reagimit pandemik, Shtetet e Bashkuara mbeten prapa pjesëve të tjera të botës kur bëhet fjalë për maska.

Disa vende aziatike, duke përfshirë Singaporin dhe Korenë e Jugut, kanë prodhuar maska me cilësi të lartë për t’i dërguar direkt te popullsia.

Javët e fundit, vendet evropiane kanë filluar ta bëjnë të detyrueshme përdorimin e maskave të veçanta në mjedise publike pas shfaqjes së virusit të ri britanik 70 për qind më i transmetueshëm.

“Ekzistenca e viruseve më të transmetueshëm thekson rëndësinë që ne të ngremë lart lojën tonë dhe të bëjmë jo më shumë të njëjtën gjë, por më mirë,” tha Tom Frieden, ish-drejtor i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Frieden u ka bërë thirrje njerëzve që të mbajnë maska me cilësi më të lartë. “Po, kjo është konfuze për njerëzit, çelësi është që të ndajmë atë që dimë, kur e dimë dhe të jemi të sinqertë për atë që nuk dimë.”

Anthony S. Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive, u shfaq me dy maska gjatë në shfaqjen “Sot”, duke thënë se dy maska ka të ngjarë të jetë më efektive.

Edhe pse rekomandimet për dy maska janë rritur ndjeshëm, qeveria federale nuk e ka bërë të detyrueshëm një gjë të tillë.

CDC nuk ka rishikuar udhëzimet e saj për maska duke inkurajuar amerikanët të zgjedhin maska të përshtatshme me “dy ose më shumë shtresa pëlhure që mund të lahen ” dhe të shmangin maskat kirurgjikale dhe mbulesat e tjera të fytyrës të destinuara për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Presidenti Biden I ka përdorur maskat si një strategji thelbësore për t’i dhënë fund pandemisë, duke urdhëruar mbajtjen e tyre në aeroplanë, në aeroporte dhe në të gjitha ndërtesat federale.

Por ai nuk ka bërë thirrje për një maskë mjekësore ose prodhim masiv të maskave me cilësi të lartë.

Disa ekspertë të shëndetit publik thanë se qeveria federale duhet të kishte dhënë përparësi certifikimin ose prodhimin e maskave më të mira më herët në mënyrë për të shmangur falsifikimet.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303