fbpx

Lufta tregtare SHBA-Kinë/ nisin bisedimet mes dy vendeve

us-china-trade-talks-3.jpg

Zëvendës negociatorët e tregtisë amerikane dhe kineze do të rifillojnë bisedimet ballë për ballë të enjten për herë të parë në gati dy muaj pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë po përpiqen të arrijnë një marrëveshje në lidhje me ndryshimet e thella të politikave dhe të gjejnë një mënyrë për të dalë nga një luftë e hidhur dhe e zgjatur tregtare .

Negociatat kanë për qëllim krijimin e bazave për bisedime të nivelit të lartë në fillim të tetorit që do të përcaktojnë nëse të dy vendet po punojnë drejt një zgjidhjeje ose do të vendosin tarifa të reja dhe më të larta për mallrat e njëri-tjetrit.

Mediat amerikane raportojnë se diskutimet ka të ngjarë të përqendrohen ë së shumti në bujqësi, duke përfshirë kërkesat e SHBA-së që Kina të rrisë ndjeshëm blerjet e sojës amerikane dhe mallrave të tjerë të fermave./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303