fbpx

Luleshtrydhet dëmtojnë dhëmbët

A  e dinit se luleshtrydhet janë të pasura me thartirë folike dhe konsumimi shpeshtë i produkteve të thartë mund të çojë në erozionin e dhëmbëve.

E gjithë kjo do të thotë se  shkatërron shtresën mbrojtëse të zmaltit të dhëmbëve tanë.

Kur e humbin zmaltin, ai nuk përtërihet më dhe kjo mund të çojë deri në probleme të shumta shëndetësore me dhëmbët, por, në rastin më të keq, edhe në humbjen e tyre.

Por ka disa mënyra si mund ti mbroni dhëmbët tuaj edhe nëse i konsumoni dhe i pëlqeni kaq shumë luleshtrydhet:

Hani me zgjuarsi

Arrat, spinaqi, bananet, mollët dhe produktet e qumështit janë zgjedhje e mirë. Mos hani vazhdimisht gjatë ditës. Prisni disa orë pasi të hani lyleshtrydhe, në mënyrë që pështyma të neutralizojë dhe të përmirësojë zmaltin.

Shpëlani gojëm pas ngrënies

Shpëlarja e gojës me ujë neutralizon thartirën.

Mos i lani dhëmbët

Abrazivët në pastën e dhëmbëve munden edhe më shumë të dëmtojnë zmaltin. Prisni së paku 30 minuta para se të filloni t’i lani dhëmbët./real-news.tv