fbpx

Macron dhe Scholz telefonatë me presidentin e Kinës, zbulohet arsyeja

mac.png

Gjatë ditës së sotme Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, dhe kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, pritet të zhvillojnë një telefonatë të përbashkët me presidentin e Kinës, Xi Jinping.

Të hënën, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, foli me ministrin e Jashtëm kinez, Ëang Yi, për herë të dytë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, më 24 shkurt

Kina ka shprehur “keqardhje” për sulmin, por ka bërë pak për të dënuar apo kundërshtuar Rusinë.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303