fbpx

Macron përfaqëson hipokrizinë europiane

download-23.jpg

Analizë nga John Lloyd,

Emmanuel Macron është forca më e madhe politike në Europë sot, por ai është një forcë e rrethuar, e shtrënguar, e bllokuar. Uragani i suksesit të tij vitin e kaluar , fitorja ndaj Marine Le Pen, fitorja e asamblesë gjithëpërfshirëse e partisë së tij të sapoformuar, La République En Marche!, e bëri atë perandorak në fuqinë e tij. Kjo fuqi tani është shumë e zvogëluar, siç është vetë Europa. Megjithëse ambiciet e Macron janë shkurtuar dhe fuqia e tij është dobësuar, ai i ka mësuar botës disa mësime të dobishme.

Vala që ishte në favor të Macronit tani është një erë që fryn shumë kundër tij. Vendosmëria e tij për të nxitur një integrim të thellë të Bashkimit Europian nuk ka pasur mbështetje për disa muaj, dhe jo vetëm për shkak se partnerja e domosdoshëm në këtë përpjekje, kancelarja gjermane Angela Merkel, është shumë e dobësuar. Më parë këtë javë, Financial Times zbuloi një grindje të mprehtë midis ministrit holandez të financave Wopke Hoekstra dhe homologut të tij francez Bruno Le Maire. Sipas Financial Times ,ministri francez akuzoi Hoekstra për udhëheqjen e një grupi të vogël të vendeve veriore të quajtur “Lidhje e re Hanseatike” në kundërshtim ndaj integrimit më të afërt financiar – me, me sa duket, miratimin e qetë të Gjermanisë.

Sfida më e fundit e Macron ka qenë një sërë protestash të fuqishme, të dhunshme kundër rritjes së çmimit të karburantit nga qeveria. Ai e ka kundërshtuar në mënyrë të pandërprerë rezistencën e deritanishme, duke thënë se “Ne nuk duhet të ndryshojmë kursin, sepse drejtimi i politikës është i drejtë dhe i domosdoshëm”. Kjo përkundër faktit se protestuesit duket se kanë mbështetjen e shumicës së qytetarëve francezë.

Ironikisht, suksesi më i madh i Macron është që të ketë nxjerrë në pah dy hipokrizi të rëndësishme. Bashkimi Europian është i angazhuar për një bashkim gjithnjë e më të ngushtë dhe figurat udhëheqëse si Jean-Claude Juncker vazhdimisht bëjnë thirrje për lëvizje drejt asaj që do të ishte një shtet federal europian. Por, zënka midis ministrave francezë dhe holandezë të financave, tregoi se ndoshta shumica e shteteve të BE-së gjithnjë e më shumë po zmbrapsen nga kjo e ardhme. Në një moment, Bashkimi Europian duhet të pranojë se retorika e tij zyrtare është jashtë linjës me dëshirat e anëtarëve të saj. Sa më shumë Macron reziston, aq më e qartë bëhet kjo.

Protestat kundër çmimit të naftës gjithashtu zbulojnë një hipokrizi akoma më të madhe, atë që flet direkt për mënyrën se si jetojmë tani dhe si do të jetojnë fëmijët dhe nipërit e mbesat. Në një fjalim të ashpër të martën, presidenti francez kërkoi të dilte përpara protestuesve, premtoi të merrte parasysh zemërimin e tyre dhe të ndryshonte mënyrën në të cilën qeveria lidhej me ta, por tha se nuk do të ndryshonte kursin “sepse drejtimi i politikës është i drejtë dhe i nevojshëm “.

Bashkangjitur me kundërshtimin e tij për të ndryshuar mendim në lidhje me protestën, Macron madje akuzoi bashkëqytetarët e tij se dëshirojnë të kishin tortën e tyre dhe ta hanë atë. Ju nuk mundeni, tha ai, në të njëjtën kohë të doni të ruani mjedisin dhe pastaj të protestoni për rritjen e çmimit të karburantit. Akuza e tij shkon edhe më tej: “Ju nuk mund të këndoni në të njëjtën slogan:” ulni taksat dhe ndërtoni më shumë çerdhe, shkolla “.”

Kjo thirrje ndikon drejtpërdrejt tek ne, sepse ajo ndriçon një dritë të ashpër mbi mosmarrëveshjen mes asaj që është e mirë për shoqëritë tona (çerdhet, shkollat) dhe për botën tonë (ruajtjen e mjedisit) nga njëra anë – dhe nga ana tjetër, interesin vetjak deri në pikën e daljes në rrugë. Në një raport, New York Times ka treguar se shumë qytetarë të zonave rurale votojnë për demokratët, me sa duket përqafojnë pozitat progresive – por nuk pajtohen detyrimisht me politikat e partisë për çështje si taksa më të larta.

Veprimi vendimtar mbi emetimet e karbonit në nivelet zyrtare dhe personale bie në grackën e hipokrizisë. Edhe ata që pajtohen me mendimin se sjellja njerëzore është nxitësi kryesor i ngrohjes globale akoma janë të gatshëm të marshojnë për çmime të ulëta të karburantit.

Gjithnjë e më shumë, mënyra për të shpëtuar nga hipokrizia e rënë dakord me diagnozën, ndërsa refuzimi i shërimit është nënvlerësimi i gjetjeve të shkencëtarëve. Kur parashikojnë pasoja kërcënuese për botën nëse emetimet nuk ulen thuhet se po e ekzagjerojnë, ose më keq, falsifikojnë rezultatet e tyre. Kjo lëvizje është bërë pozicioni i parëndësishëm i populistëve, si udhëheqës dhe mbështetës.

Kjo është e vërtetë në Francë, ku udhëheqësit nacional-populistë mbështesin protestuesit. Dhe është e vërtetë edhe në Shtetet e Bashkuara. Vlerësimi i katërt kombëtar i klimës i qeverisë së SHBA, i lëshuar më 23 nëntor, parashikoi se ndryshimi i klimës do t’i kushtojë ekonomisë së SHBA qindra miliarda dollarë deri në fund të shekullit. Zjarret vdekjeprurës në Kaliforni do të jenë më të shpeshta, përmbytjet më të dëmshme, shëndeti publik më i kërcënuar nga valët e nxehtësisë, thatësirat dhe ndotja.

Donald Trump ka kundërshtuar raportin e qeverisë së tij, duke thënë “nuk e besoj”, kur u pyet për parashikimet e rënda ekonomike. Presidenti amerikan ka ndërtuar bazën e tij politike ndaj atyre që besojnë se jeta e tyre është mjaft e vështirë pa pasur kujdes për efektet e ngrohjes globale. Ai nuk do ta ndryshojë këtë ide. Në gusht, administrata e tij zbuloi një plan për të ulur standardet e ekonomisë së karburantit të vënë nga Presidenti Barak Obama.

Macron nuk e ka fituar qëllimin e tij më ambicioz, për të ri-aktivizuar Bashkimin Europian. Ai merr mosbesim më të madh duke refuzuar të tërhiqet para protestave të karburantit. Por ai ka mësuar një mësim të dobishëm: që frazat me tone të larta dhe një konsensus i qartë dhe i afërt, që mbështesin një bashkim Europian gjithnjë e më pranë dhe emetimet e karbonit gjithnjë e më pak, nuk i shërbejnë qëllimit të tyre. Nëse ata duhet ta bëjnë këtë, duhet të ndryshohen qëllimet e BE-së dhe nevoja për veprim në ndryshimin e klimës duhet të theksohet dhe të ndiqet më urgjentisht. Politika populiste shpreh probleme reale që rrjedhin nga pabarazitë e mëdha dhe ndarjet e mprehta kulturore. Ajo gjithashtu përmban iluzione të rrezikshme. Çdo rend i ri politik duhet të njohë të parën dhe të luftojë të dytën.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *